روابط عمومی چیست و چه نقشی بر عهده دارد؟
شهریور 19, 1398
با انواع مختلف تولید محتوا بیشتر آشنا شویم
شهریور 23, 1398
نمایش همه

تولید محتوا به چه معناست و هدف از آن چیست؟

احتمالا شما هم در چند سال اخیر اصطلاح تولید محتوا را زیاد شنیده‌اید. حتی اگر آن را نشنیده یا آشنایی تخصصی با آن نداشته باشید، اما قطعا در اینترنت انواع محتوا را خوانده یا گوش داده‌اید. دقیقا همانند کاری که اکنون در حال انجام آن هستید! تولید محتوا انواع مختلفی دارد و از گذشته‌های دور چه در تجارت و کسب‌وکار و چه در زندگی روزمره وجود داشته است. تابلوی بزرگ تبلیغاتی که در کنار اتوبان می‌بینید و بر روی آن جملاتی تبلیغاتی نوشته شده است. پیامکی تبلیغاتی که شما را به خرید یک محصول یا انجام یک مسابقه دعوت می‌کند. اینها همه نمونه‌هایی از محتوا هستند. حتی خبرهای روزانه که شما در خبرگزاری‌های مختلف می‌خوانید نیز یک نوع محتوا هستند که اصطلاحا به آن محتوا خبری می‌گویند. اما صحبت ما در اینجا محتوایی است که در خدمت کسب‌وکار بوده و خصوصا در فضای دیجیتال منتشر می‌شود. بنابراین در حال حاضر هر جا که اسم تولید محتوا را شنیدید به احتمال زیاد منظور همان تولید محتوا الکترونیکی است که در سایت‌ها و خبرگزاری‌های مختلف منتشر می‌شود. در تولید محتوا تلاش می‌شود تا به روش‌های گوناگون در خصوص یک موضوع، محصول، خدمت یا هر چیز دیگری که در راستای کسب‌وکار باشد اطلاعات عرضه شود. تولید این اطلاعات می‌تواند به صورت‌های مختلف ویدئو، پادکست، متن و سایر روش‌های دیگر باشد. این موضوع کاملا بسته به کاربران شما و هدف از تولید محتوا دارد. معمولا بسیاری از محتواها به صورت متنی نوشته می‌شود. با این حال، انواع دیگر محتوا خصوصا در چند سال اخیر رونق پیدا کرده است. اما تفاوت تولید محتوا با سایر متن‌ها و مطالب دیگر چیست؟ تولید محتوا به نوعی در راستای هدف یک کسب‌وکار صورت می‌گیرد. به همین دلیل اکثر محتواها معمولا از طریق دادن اطلاعات مفید در خصصوص یک محصول یا خدمت خاص، آنها را به خرید محصول یا ثبت نام در یک رویداد و موارد مشابه تشویق می‌کنند. این در حالی است که یک محتوا خبری معمولا صرفا به شما اطلاعات و اخبار روز را منتقل می‌کند. استفاده از محتوا برای رسیدن به اهداف کسب‌وکار باعث شده تا امروز موضوعی تحت عنوان بازاریابی محتوایی یا Content marketing مطرح شود که در چند سال اخیر توجه بسیاری از کسب‌وکارها را به خود جلب کرده است. منظور از بازاریابی محتوایی در واقع بازاریابی برای یک محصول یا خدمت خاص با استفاده از ابزار محتوا است. از آنجا که امروزه به علت سرعت رشد و نفوذ اینترنت، بسیاری از مردم در این بستر به دنبال رفع نیازهای خود و خرید محصول و خدمت هستند، به هیمن دلیل از بازاریابی محتوایی و استفاده از ابزار محتوا در جهت فروش و رسیدن به سود استفاده می‌شود. اما این مورد به خودی خود هدف اصلی تولید محتوا نیست. در ادامه به هدف‌هایی که معمولا پشت پرده تولید محتوا وجود دارد اشاره می‌کنیم.

• بهبود سئو و رتبه سایت:

سئو

اولین خدمتی که یک محتوا خوب و با کیفیت می‌تواند برای کسب‌وکار شما داشته باشد، بهبود سئو سایت است. البته که سئو بخش‌های مختلفی داشته و ممکن است بهبود آن از برخی جهات به مسائل دیگر بستگی داشته باشد. اما نقش اصلی در بهینه‌سازی یک سایت را محتوا با کیفیت بازی می‌کند. هر چند ناگفته نماند که تولید محتوا دارای اصول و قواعد خاص خود است. اصول و قواعدی که معمولا برای موتورهای جستجو مهم بوده و براساس آن به رتب یک سایت امتیاز می‌دهند. چنانچه یک کسب‌وکار آنلاین از محتوا با کیفیت و طبق چارچوب و اصول تولید محتوا، بهره بگیرد، می‌توان گفت که تا حد قابل‌‌توجهی وضعیت خود را در موتورهای جستجو بهبود بخشیده است. بهبود سئو یک سایت تاثیر مستقیم بر روی رتبه آن خواهد داشت. هنگامی که شما نام یک محصول خاص را در گوگل جستجو می‌کنید، صفحات مختلفی به شما نشان داده می‌شود که برخی از آنها بالاتر و برخی دیگر در انتها قرار دارند. اما معمولا شما بر روی صفحات بالاتر کلیک خواهید کرد. علت این موضوع را باید در رتبه بهتر آن سایت‌ها یا سئو مناسب جستجو کرد.

• بهبود جایگاه برند:

مادامی که کاربران اینترنت نام یا اطلاعاتی از یک شرکت یا کسب‌وکار خاص را به صورت مرتب ببینند، قطعا ذهنیت آنها در خصوص آن کسب‌وکار تغییر خواهد کرد. بنابراین مدیران شرکت‌ها تلاش می‌کنند تا از طریق فضای وب و با کمک ابزار تولید محتوا کسب‌وکارشان را به مخاطبان شناسایی کنند. آنها با تولید مقالات مختلف سعی می‌کنند تا نام کسب‌وکار خود را مطرح کنند، محصولات خود را معرفی و به طور کل خود را برجسته کنند. شاید این حالت برای شما هم رخ داده باشد که هنگام جستجو بسیاری از کلمات و عبارات یک یا دو سایت خاص در موتورهای جستجو بیشتر نمایش داده می‌شود. طبیعی است که این کسب‌وکارها به مرور در نزد کاربران دارای ارزش و اعتبار شده و به نوعی برند آنها تقویت می‌شود.

• افزایش فروش:

افزایش فروش

برخی از کارشناسان هدف اصلی تولید محتوا برای یک کسب‌وکار آنلاین را افزایش فروش محصولات یا خدمات آن کسب‌وکار می‌دانند. به عنوان مثال، فرض کنید که شما قصد خرید یک موبایل دارید. در موتورهای جستجو کلید واژه خرید موبایل را جستجو می‌کنید. غالبا اگر شما واقعا قصد خرید داشته باشید، در همان یکی دو وبسایت ابتدایی که گوگل به شما معرفی کرده، این کار را انجام خواهید داد. بدانید قطعا وبسایت‌هایی که با جستجوی شما در ابتدا نمایش داده شده‌اند، رتبه و سئو بهتری دارند. چرا که معمولا آنها از از طریق ابزار تولید محتوا به این هدف رسیده‌اند. بنابراین یکی از مهم‌ترین اهداف تولید محتوا افزایش فروش و سود است.

• وفادارسازی مشتریان:

محتوا با انسان حرف می‌زند، می‌تواند او را قانع کند، می‌تواند انسان را به انجام یک کار ترغیب کند. بنابراین کسب‌وکارهای مختلف از آن برای وفادارسازی مشتریان خود استفاده می‌کنند. فرض کنید که شما از یک کسب‌وکار آنلاین همیشه اطلاعات خوبی در زمینه محصولات مورد علاقه خود دریافت می‌کنید، طبیعی است زمانی که قصد خرید آن محصولات را داشته باشید، از آن کسب‌وکار خرید خواهید کرد. چرا که بازاریابی محتوا همانند تبلیغات سنتی نیست که با استفاده از چند کلید واژه اغراق‌آمیز به دنبال جذب مشتری باشد. بلکه می‌تواند از طریق خلق یک محتوا جذاب کاربران عادی را به مشتریان واقعی تبدیل کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-44005538