با انواع مختلف تولید محتوا بیشتر آشنا شویم
شهریور 23, 1398
جشنواره بزرگ پول تیکت
شهریور 27, 1398
نمایش همه

هدف از اینفوگرافی چیست؟

ذهن بسیاری از افراد به گونه‌ای است که داده‌های تصویری را به خوبی به خاطر می‌سپارد. احتمالا برای شما این حالت رخ داده که آدرس مکان خاصی را صرفا با دیدن محلات و خیابان‌های اطراف آن می‌توانید پیدا کنید، تا آنکه بخواهید آدرس را بر روی نقشه پیدا کنید. از طرفی بسیاری از داده‌ها و اطلاعات وجود دارند که قابلیت بالایی برای تصویر‌سازی دارند. به عنوان مثال، موضوعاتی که بیشتر دربرگیرنده داده‌ها و اطلاعات آماری بوده، در این دسته جای می‌گیرند. البته برخی از موضوعات نیز به گونه‌ای هستند که بیشتر به صورت متنی یا ویدئو جذاب هستند. با این حال، جذابیت داده‌های تصویری باعث شده تا کسب‌وکارها و تولیدکنندگان محتوا به سمت اینفوگرافی پیش بروند. اما تعریف دقیق اینفوگرافی چیست؟
اینفوگرافی روشی است که از طریق آن می‌توان داده‌ها و اطلاعات پیرامون یک موضوع خاص را به زبان ساده بیان می‌کرد. اینفوگرافیک در کنار متن، ویدئو، پادکست یکی از روش‌های مرسوم تولید محتوا به شمار می‌رود. این روش تولید محتوا بیشتر برای موضوعات پیچیده و پر از اطلاعات مفید است. در اینفوگرافی تلاش می‌شود تا با استفاده از نمودارها، چارت‌ها و سایر روش‌ها، اطلاعات خواننده را در خصوص یک موضوع بالا برد. همین ویژگی باعث شده تا اکنون از این روش برای تولید محتواهای جذاب استفاده کنند. اینفوگرافیک از گذشته‌های دور تاکنون وجود داشته است. به عنوان مثال، برخی اعتقاد دارند که به سال‌ها قبل از میلاد برمی‌گردد. هنگامی که انسان‌ها تصاویر بسیاری از حیوانات یا تصاویر زندگی روزمره خود را بر روی سنگ‌ها می‌کشیدند. تاریخچه اینفوگرافی به هر زمان که برگردد، اوج رونق گرفتن این نوع محتوا را می‌توان در ظهور کسب‌وکارهای آنلاین جستجو کرد. با ظهور این نوع از کسب‌وکارها، کم‌کم تولید محتوا به روش‌های گوناگون اهمیت زیادی پیدا کرد. آنها از این طریق برای یافتن کاربران و مشتریان جدید اقدام می‌کردند. با این حال، استفاده از این نوع محتوا مزایا و کاربردهای دیگری نیز دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

• ساده‌سازی مطالب پیچیده:

اینفوگرافی راه ساده سازی محتوا

این نوع تولید محتوا یکی از بهترین ابزارها برای بیان مطالب پیچیده است. به همین دلیل از آن بیشتر برای موضوعات آماری استفاده می‌شود. به عنوان مثال، اینفوگرافیک می‌تواند داده‌ها و اطلاعات قابل‌توجهی را در یک تصویر ارائه دهد. در حالی که مطالعه آن برای خوانندگان به صورت متن کار بسیار دشوار و طولانی محسوب می‌شد. اینفوگرافیک باعث شده تا حجم زیادی از اطلاعات در یک زمان کم به خواننده منتقل شود. نمودارها، دیاگرام‌ها و برخی جداول به این موضوع بیشتر کمک کرده‌اند. از طرفی، استفاده از این ابزارها باعث شده تا بسیاری از مفاهیم و موضوعات که پیش‌تر به صورت متن جذابیت چندانی برای کاربران نداشتند، اکنون مخاطبان را مشتاق دیدن این موضوعات کنند. بنابراین با این روش نسبت به سایر روش‌های تولید محتوا، می‌توان در برخی از موضوعات خاص، کاربران را بیشتر جذب کرد.

• بهبود سئو:

همانطور که اشاره شد تولید محتوا یکی از بهترین روش‌ها برای بهبود سئو و بهینه‌سازی سایت است. این روش باعث می‌شود تا وضعیت رتبه سایت در موتورهای جستجو بهتر شده و کاربران بیشتر با جستجوی واژگان مرتبط با سایت، با کسب‌وکار شما آشنا شوند. اینفوگرافی نیز همانند سایر روش‌های تولید محتوا به بهبود رتبه و سئو سایت کمک زیادی می‌کند. ضمن آنکه اکنون موتورهای جستجو امتیاز زیادی را به تصاویر تولید شده می‌دهند. خلق محتوا به صورت اینفوگرافی به علت جذب زیاد کاربران می‌تواند بازدیدهای زیادی نیز به همراه آورد. اما مهم‌ترین نکته اهمیت تصاویر برای موتورهای جستجو در بهبود سئو است که به آن اشاره شد.

• سهولت در مطالعه و جذب مشتری:

تصور کنید که شما قصد دارید با یک محتوا متنی، روش‌ پیچیده فروش یک محصول خاص یا استفاده از تخفیف را برای مشتریان توضیح دهید. استفاده از متن‌های طولانی می‌‌تواند منجر به خسته شدن چشم او و منصرف شدن از ادامه مطالعه متن شود. در حالی که با تولید یک اینفوگرافی ساده می‌توان تمام این اطلاعات را یکجا ارئه داد. بدون آنکه مخاطب اذیت شود. سهولت در مطالعه اینفوگرافی باعث شده تا اکثر کاربران به مطالعه آن تمایل پیدا کنند. موضوعی که در نهایت می‌تواند از آنها یک مشتری وفادار برای شما بسازد.

• سرعت گردش اطلاعات:

برای آن دسته از کسب‌وکارها که به دنبال استفاده از روشی برای انتقال سریع پیام به مخاطب خود هستند، اینفوگرافی می‌تواند بهترین روش باشد. این نوع تولید محتوا سرعت گردش اطلاعات را تا حد بسیار قابل‌توجهی بالا برده است. به گونه‌ای که از طریق یک پست ساده می‌توان انبوهی از اطلاعات را در زمان سریع میان مخاطبان پخش کرد. از آنجا که بارگیری و مشاهده این نوع محتوا نیاز به صرف زمان کمی دارد، بنابراین به سهولت می‌تواند بین کاربران دست به دست شود. اینفوگرافی خصوصا برای آن دسته از کسب‌وکارها که در شبکه‌های اجتماعی حضور پررنگ دارند می‌تواند نقش پررنگی را بازی کند. برخی از شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام و خصوصا اینستاگرام می‌توانند بستر بسیار مناسبی برای ارائه اطلاعات به صورت اینفوگرافی باشند. معمولا بسیاری از کسب‌وکارها با خلق اینفوگرافی‌‌های جذاب در اینستاگرام، برای خود مشتریان جدید پیدا می‌کنند.
در مورد مزایا و کاربردهای اینفوگرافی برای کسب‌وکار صحبت کردیم. اما بد نیست اشاره‌ای نیز به انواع اینفوگرافی داشته باشیم. اینفوگرافی‌های مبتنی بر آمار و اطلاعات مرسوم‌ترین نوع آن به شمار می‌روند که در آن از نمودارها، جداول و دیاگرام‌ها استفاده می‌شود. نمونه پرکاربرد دیگر این نوع محتوا را می‌توان اینفوگرافی‌هایی دانست که به مقایسه بین دو مفهوم یا دو موضوع می‌‌پردازند. این دیدگاه مقایسه‌ای باعث جذاب‌تر شدن محتوا و تشویق کاربر در جهت مطالعه آن می‎‌شود. برخی دیگر از اینفوگرافی‌ها وجود دارند که به صورت طبقه‌بندی شده اطلاعات را به مخاطب ارائه می‌دهند و اصطلاحا از آن به عنوان اینفوگرافی سلسله‌ مراتبی یاد می‌کنند. ضمن آنکه برخی دیگر از انواع این نوع تولید محتوا وجود دارد که کاربران قادر به اصلاح و ویرایش اطلاعات آن هستند. هر کدام از این نوع اینفوگرافی‌ها دارای کاربردهای خاص خود هستند و برای یک سری از موضوعات کاربرد دارند. بنابراین نمی‌توان از هر سبکی برای هر موضوعی استفاده کرد. ضمن آنکه سلیقه و دیدگاه مخاطبان را نیز باید در نظر گرفت. انواع دیگری نیز از اینفوگرافی وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به اینفوگرافی فرایندمحور، پژوهش‌محور و سایر روش‌های دیگر نام برد که هر کدام دارای مزایا و معیب خاص خود هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-44005538