وبسایت شخصی چیست و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

تولید محتوا چیست و چگونه می‌توان با تولید محتوای یونیک به صفحه اول گوگل آمد؟
شهریور 29, 1398
کمپین تبلیغاتی علی‌بابا
شهریور 30, 1398
نمایش همه

وبسایت شخصی چیست و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

هنگام جستجو در خصوص کلمات و عبارات خاص، به برخی از وبسایت‌های شخصی برمی‌خوریم. حتی امکان دارد که شما به دنبال چنین وبسایتی نیز نبوده باشید. اما موتورهای جستجو آن را به شما پیشنهاد می‌دهند. هر چند که برخی از افراد اعتقاد دارند که با وجود رسانه‌های نوین چندان نیازی به وبسایت شخصی نیست. اما تجربه ثابت کرده که داشتن چنین وبسایتی می‌تواند در معرفی افراد و مطرح شدن نام آنها کمک شایانی کند. اما هدف از وبسایت شخصی چیست؟ وبسایت شخصی بستری است که از طریق آن افراد می‌توانند به معرفی نقطه‌نظرات خود، انتشار یادداشت‌ها و مقالات، معرفی خود، ارتباط با دیگران و درگیر شدن در پروژه‌های کاری استفاده می‌کنند. در میان اهداف ایجاد چنین وبسایتی معمولا، بیان دیدگاه‌ها و ارتباطات کاری مهم‌ترین دلایل به شمار می‌روند. همه افراد می‌توانند وبسایت داشته باشند. بله حتی شما! اما مهم این است که چگونه بخواهید از این وبسایت در راستای اهداف خود استفاده کنید. یک استاد دانشگاه برای انتشار آخرین دستاوردهای پژوهشی و مقالات خود از چنین ابزاری استفاده می‌کند. او حتی می‌تواند یادداشت‌ها و مصاحبه‌های خود با مجلات و خبرگزاری‌ها را در این وبسایت منتشر کند. یک مشاور کسب‌وکار ممکن است تنها برای ایجاد ارتباطات کاری و گرفتن پروژه‌های مهم اقدام به ایجاد یک وبسایت بکند. بنابراین همان ابتدا هدف خود از وبسایت شخصی را مشخص کنید. بعد از این کار، نوبت به مشخص کردن مهم‌ترین ویژگی‌‌های یک وبسایت شخصی می‌رسد. این نوع وبسایت‌ها همانند سایت شرکت‌ها و کسب‌وکارها دارای یک سری از ویژگی است. در صورت نداشتن این ویژگی‌ها هر چند که شما بهترین مقالات را نیز در آن قرار دهید، باز هم به هدف خود نخواهید رسید. در ادامه به بیان مهم‌ترین ویژگی‌های یک وبسایت شخص خواهیم پرداخت.

• طراحی مناسب و حرفه‌ای:

طراحی خوب از مهم‌ترین ویژگی‌های یک وبسایت به شمار می‌رود. حال تفاوت چندانی ندارد که وبسایت مربوط به یک شرکت بوده یا آنکه یک وبسایت شخصی است. داشتن گرافیک مناسب و ظاهر جذاب از جمله مواردی هستند که باید در طراحی آن رعایت شوند. این تجربه برای شما نیز ممکن است رخ داده باشد که محتوای یک وبسایت بسیار جذاب و مناسب بوده و اطلاعات مفیدی را به شما ارائه می‌دهد، اما طراحی آن به نحوی است که اوج بدسلیقگی و غیرحرفه‌ای بودن را نشان می‌دهد. طراحی نامناسب وبسایت شخصی به وجه و پرستِیژ کاری شما قطعا لطمه خواهد زد و برعکس. بنابراین بهتر است با کمی هزینه بیشتر و کمک گرفتن از طراحان حرفه‌ای، در این خصوص کم‌کاری نکنید.

• محتوا:

حال که قصد دارید تا از یک طراح سایت حرفه‌ای برای طراحی سایت خود بهره ببرید، از این به بعد نوبت خود شماست که با تولید مقالات و وبلاگ‌های مناسب هم به سئو و رتبه سایت خود کمک کنید و هم مخاطبان را با اندیشه‌ها و دیدگاه‌های خود آشنا کنید. توجه کنید که محتوای تولیدی از جانب شما باید براساس استانداردهای تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ تولید شده باشد. محتوایی که در نهایت علاوه بر جذابیت برای مخاطبان، بتواند رتبه و سئو سایت را بهبود ببخشد. در غیر اینصورت تولید محتوا آب در هاون کوبیدن خواهد بود! شما می‌توانید از یک کارشناس تولید محتوا برای این کار کمک بگیرید. البته بهتر است که محتوای سایت توسط خود شما تولید شود. چرا که تک‌تک جملات و عبارات آن بیان‌گر دیدگاه خودتان خواهد بود. با این حال، می‌توانید در خصوص استانداردهای حاکم بر تولید محتوا از فردی مطلع مشاوره بگیرید. تولید محتوا جذاب و مطابق با استاندارهای سئو، می‌تواند به وضعیت سایت شما در موتورهای جستجو کمک شایانی کند.

• نگارش مناسب صفحات حساس:

برخی از صفحات یک وبسایت شخصی از حساسیت بسیار زیادی برخوردار است. از جمله آنها می‌توان به صفحه «درباره من» و «تماس با من» اشاره کرد. در بسیاری از اینگونه وبسایت‌ها مشاهده می‌شود که در عین ارائه محتوای جذاب و طراحی مناسب، اما هیچ اطلاعات تماسی برای برقراری ارتباط با او در دسترس نیست. اگر قرار است که با هیچ فردی ارتباط برقرار نکنید، بهتر است که قید این وبسایت را بزنید! بنابراین در نوشتن صفحات درباره ما و تماس با ما حساسیت زیادی را به خرج بدهید. بهتر است برای برقراری ارتباط ایمیل یا شماره تلفن یا آی‌دی خود در شبکه‌های اجتماعی را قرار دهید. اما در خصوص صفحه درباره ما نیز باید گفت که این صفحه به نوعی رزومه و سوابق شما را نشان می‌دهد. تلاش کنید که مهم‌ترین فعالیت‌ها، سمت‌ها، سوابق، علائق و برخی اطلاعات شخصی خود را در این صفحه ارائه دهید. این مورد خصوصا برای افرادی که از طریق این سایت به دنبال کسب درآمد و ایجاد ارتباطات کاری هستند، بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

• نام مناسب:

برخی تمایل دارند تا نام وبسایت شخصی خود را به نام خود بزنند که احتمالا شما هم نمونه‌های آن را مشاهده کرده‌اید. این کار هیچگونه مانعی ندارد و اتفاقا افرادی که در اینترنت نام شما را جستجو می‌کنند، می‌توانند زودتر به وبسایت شما برسند. اما برخی دیگر از افراد هستند که تمایل دارند تا از نام دیگری که جذابیت بیشتری دارد استفاده کنند. با این حال، مهم‌ترین نکته در این خصوص انتخاب یک نام و دامنه مناسب خواهد بود. اگر از نام خود استفاده نمی‌کنید، بهتر است متناسب با موضوع فعالیت خود یک نام انتخاب کنید، نه آنکه نام انتخابی ارتباطی به محتوا سایت نداشته باشد.

• تعاملی باشد:

امروزه با گسترش وب 2 و گذر از وب 1، نسل گذشته وبسایت‌های یکطرفه و ایستا نیز به آخرخط رسیده است. اکنون افراد تلاش می‌کنند تا به روش‌های مختلف مانند امکان نوشتن دیدگاه، مشارکت کاربران را در ایجاد محتوا جلب کنند. این کار نه تنها در بهبود رتبه و مسائل مربوط به سئو تاثیر بسزایی دارد، بلکه حس خوبی به مخاطبان منتقل خواهد کرد. چرا آنها احساس می‌کنند از جانب شما دارای ارزش و اهمیت هستند. بنابراین به نوشتن کامنت‌های بیشتر ادامه خواهند داد. همچنین بهتر است که در تولید محتوا سایت سعی کنید مقداری از رسمیت لحن محتوا بکاهید و در مقالات خود دائم از کاربران بخواهید در مباحث مشارکت داشته باشند. این کار باعث می‌شود تا به مرور شما یک وبسایت تعاملی و مشارکت‌پذیر جذاب داشته باشید که مخاطبان از خواندن دیدگاه‌های دیگران نیز لذت می‌برند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-44005538