بازاریابی سئو چیست و چه کاربردی دارد؟
شهریور 28, 1398
تولید محتوا چیست و چگونه می‌توان با تولید محتوای یونیک به صفحه اول گوگل آمد؟
شهریور 29, 1398
نمایش همه

پادکست چیست و چه کاربردی دارد؟

در هیاهوی شلوغ شهر، در ترافیک سنگین اتوبان‌ها، در مسیر رفتن به سرکار و حتی در لحظات قبل از خواب، گوش دادن به یک پادکست جذاب می‌تواند اطلاعات یک کتاب چندین صفحه‌ای را به شما منتقل کند. گاه صدایی آرامش‌بخش در هیاهوی شلوغ شهر می‌تواند شما را برای دقایقی به عالم دیگری ببرد. اگر در گذشته افراد از اینگونه زمان‌ها برای گوش دادن به موسیقی استفاده می‌کردند، اما امروزه گوش دادن به پادکست‌های آموزشی یا سایر فایل‌های صوتی دیگر به مرور برای مردم جذاب‌تر شده است. چرا که آنها می‌توانند در این زمان‌های به اصطلاح مرده، برای بالا بردن اطلاعات خود استفاده کنند. گوش دادن پادکست به (Podcast) که در زبان فارسی به آن فایل صوتی یا رادیو صوتی نیز می‌گویند، این روزها به علاقه بسیاری از افراد تبدیل شده است. پادکست اولین بار در سال‌های 2000 تا 2004 میلادی ابداع شد. کم‌کم به علت جذابتی که داشت، مورد استقبال قرار گرفت. اکنون این روش یکی از روش‌های اصلی تولید محتوا در کنار متن، ویدئو، اینفوگرافی و سایر روش‌ها دیگر است. با ظهور کسب‌وکارهای آنلاین مختلف و مطرح شدن تولید محتوا و بازاریابی محتوایی، به تدریج استفاده از پادکست جهت تولید محتوا افزایش یافت. تا آنکه امروزه بسیاری از کسب‌وکارها و حتی وبسایت‌های شخصی از این روش تولید محتوا برای ارتباط با مخاطبان و رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند. اما تعریف پادکست دقیقا چیست؟ پادکست اصطلاحا یک نوع محتوای صوتی است که از قبل ضبط شده و به صورت‌های آنلاین یا روش‌های دیگر مانند دانلود کردن می‌توان آن را گوش داد. پادکست را می‌توان همان رادیو تعریف کرد، با این تفاوت که برخلاف رادیو، شما خود می‌توانید زمان گوش دادن به آن را مشخص کنید. به عنوان مثال، اگر فلان برنامه رادیو ساعت 8 صبح پخش می‌شود، پادکست معمولا همیشه در دسترس بوده و شما می‎‌توانید پادکست مورد علاقه خود را هر زمان که بخواهید گوش بدهید. پادکست‌ها دقیقا همان محتواهای متنی یا ویدئویی هستند که می‌توانند در موضوعات مختلف تولید و منتشر شوند. استفاده از این روش برای تولید محتوا به این علت مورد استقبال قرار گرفت که گوش دادن به یک فایل صوتی در بسیاری از اوقات برای کاربران جذاب‌تر و راحت‌تر است. به عنوان مثال، اگر در مکان‌های شلوغ و پرتردد نمی‌توان یک متن را مطالعه کرد، اما به راحتی گوش دادن به یک پادکست امکان‌پذیر خواهد بود. از طرفی، لحن صدای برخی از افراد می‌تواند تاثیر بسیار عمیق‌تر ‌از واژه‌ها داشته باشد. امروزه از سایت‌ها و خبرگزاری‌های خبری تا کسب‌وکارهای آنلاین، برای پیش بردن اهداف خود از محتوای پادکستی استفاده می‌کنند. استفاده از پادکست در تولید محتوا می‌تواند مزایا و کاربردهای زیادی برای کسب‌وکار در پی داشته باشد که در ادامه به صورت خلاصه به آنها اشاره خواهیم کرد.

• بهبود سئو و رتبه سایت:

غالبا از تولید محتوا به عنوان موتور محرکه بهبود سئو و بهینه‌سازی سایت یاد می‌کنند. در گذشته بیشتر محتواهای متنی مورد استفاده قرار می‌گرفت. به طوری که مدیران کسب‌وکارهای آنلاین با استخدام افراد ماهر در زمینه نویسندگی، به تولید و انتشار مقالات مختلف در زمینه کلمات کلیدی وبسایت خود می‌پرداختند. به مرور روش‌های دیگر تولید محتوا مانند ویدئو و اینفوگرافی نیز مورد استقبال قرار گرفت. اما در حال حاضر پادکست‌ها را می‌توان یکی از مهم‌ترین و اثرگذارترین روش تولید محتوا دانست. چرا که اکنون موتورهای جستجو نقش زیادی برای تولید پادکست قائل هستند و این موضوع یک امتیاز مثبت در بهبود رتبه سایت محسوب خواهد شد. به عنوان مثال، افراد برای گوش دادن به پادکست لازم است تا زمان بیشتری در وبسایت شما بمانند. ماندگاری بالای کاربران در سایت، خود یکی از عوامل بهبود سئو به شمار می‌رود. هر چند که تولید پادکست از جنبه‌های مختلف دیگر نیز بر بهینه‌سازی سایت تاثیرگذار خواهد بود.

• توانایی بالا در جذب کاربران:

گوش دادن به برخی صداها می‌تواند معجزه کند. تحقیقات ثابت کرده که ذهن انسان نسبت به انواع مختلف از لحن صدا واکنش نشان می‌دهد و هر لحنی می‌تواند در ایجاد حالتی خاص در انسان کمک کند. به عنوان مثال، بسیاری از اوقات این حالت برای شما هم رخ داده که گوش دادن به صدای یک گوینده معروف، آرامش عجیبی به همراه می‌آورد. یا آنکه صدای یک سخنران معروف موجب ایجاد حس اعتماد به نفس در شما می‌شود. بسیاری از افراد هستند که بهترین راه یادگیری برای آنها صرفا از طریق گوش دادن است. تمام این دلایل باعث شده تا پادکست‌ها نقش خیره‌کننده‌ای در جذب کاربران داشته باشند. از طرف دیگر پادکست‌ها پتانسیل بالایی برای بازنشر در شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام دارند. همین موضوع باعث شده تا علاقه چند نفر به یک پادکست خاص، به مرور باعث بازنشر آن از طرف آنها شود. بنابراین شبکه‌های اجتماعی بهترین بستر برای بازنشر دادن پادکست‌ها هستند.

• هزینه و دردسر کمتر در تولید:

یکی دیگر از مزایای پادکست‌ها هزینه و دردسر کم تولید آنها برای کسب‌وکارها است. در حالی که مثلا هزینه و دردسر تولید یک فایل ویدئویی بسیار بیشتر از پادکست خواهد بود. بسیاری از افراد حتی به صورت شخصی نیز قادر به تولید پادکست خواهند بود. این در حالی است که تمرکز بر سایر محتواها نیازمند هزینه بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال، تولید محتوا متنی، ویدئو یا اینفوگرافی به ترتیب نیازمند یک وبلاگ‌نویس حرفه‌ای، یک تدوین‌گر حرفه‌ای و یک اینفوگرافیست کاربلد خواهد بود. همچنین گوش دادن به پادکست برای کاربران نیز وقت و هزینه کمتری را نسبت به سایر محتواها در برمی‌گیرد. چرا که هم بارگیری آن نسبت به ویدئو آسان‌تر بوده و هم گوش دادن به آن سریع‌تر از خواندن یک متن طولانی خواهد بود.
با تعریف پادکست، مزایا و کاربردهای این نوع تولید محتوا برای کسب‌وکار آشنا شدیم. بد نیست بدانید که پادکست‌ها خود انواع مختلفی دارند و به شیوه‌های مختلف منتشر می‌شود. به عنوان مثال، پادکست‌ها را می‌توان به صورت‌های مختلف پادکست دونفره، پادکست مصاحبه‌ای، ترکیبی، داستانی، میزگرد و سایر روش‌های دیگر تولید و منتشر کرد. انتخاب هر کدام از این روش‌ها بستگی به موضوع پادکست، نوع کاربران و علائق آنها و سایر فاکتورهای دیگر دارد. موضوع آنها نیز می‌تواند بسیار متفاوت باشد. با این حال، پادکست‌ها آموزشی بیشتر از سایر انواع پادکست‌ها رواج دارند. تولید محتوا به این روش باعث شده که حتی هنگام ظرف شستن نیز در حال یادگیری باشید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-44005538