نکات مهمی که در طراحی لوگو باید یاد بگیریم

نماد گرایی و تناسب لوگو

لوگو طرحی است که عنصر تجاری یک برند، نهاد و یا یک شرکت محسوب می‌شود و به شناخت فوری آن کمک می‌کند. به طوری که می‌توان لوگو مربوط به یک نهاد را در تمام ضمیمه‌های خدماتی و ارتباطی آن دید. داشتن لوگو نشان دهنده اعتماد و سازمانی بودن یک نهاد است و هویت آن را نشان می‌دهد. در طراحی لوگو می‌بایست نکاتی را مد نظر قرار دهید که علاوه بر نشان دادن هویت شرکت، تأثیرگذار هم باشد و هم به لحاظ بصری و هم محتوایی حس مطلوبی در بیننده ایجاد کند. در ادامه تعدادی از نکات مهمی که در طراحی لوگو باید بدانیم را بررسی می‌کنیم. بررسی نکات مهم طراحی لوگو و یادگیری مهارت‌های آن بسیار اهمیت دارد و به شما کمک می‌کند در این کار موفق شده و در مسیر بهترین بودن قدم بردارید.

سادگی طرح

یک لوگو تأثیرگذار عناصر کمی دارد و در طراحی آن از جزئیات پیچیده پرهیز می‌شود. اگر به تعدادی از معروف‌ترین لوگو‌های دنیا مانند نایکی دقت کنید متوجه می‌شوید که سادگی طرح چقدر اهمیت دارد. یک لوگو پیچیده عناصر تزئینی زیادی دارد و از فونت‌ها و رنگ‌ها به صورت افراطی در طراحی آن‌ها استفاده شده که می‌توانند بیننده را دچار حواس پرتی کند و پیام طرح را به خوبی منتقل نکند. درحالی که وقتی کمترین عناصر در ایجاد یک لوگو به کار گرفته می‌شود پیام لوگو و نوع خدمات به خوبی به بیننده منتقل می‌شود.

تصویر1

استراتژی رنگ‌ها

زیبایی بصری مهم‌ترین چیز در طراحی لوگو است و جذاب بودن آن بسیار اهمیت دارند. یکی از راه‌های افزایش گیرایی و جذابیت لوگو استفاده هوشمندانه و روان‌شناسانه از رنگ‌ها است. شما باید بتوانید در طراحی از رنگ‌هایی استفاده کنید که همخوانی دارند و از طرفی از آن‌ها به طور استراتژیک استفاده کنید. به این معنی که تأثیرات احساسی که هر رنگ روی ذهن مخاطب ایجاد می‌کند را در نظر بگیرید. برای مثال رنگ قرمز، احساساتی از قبیل هیجان، اشتیاق و عشق را در بیننده ایجاد می‌کند. رنگ سبز نماد زندگی، طبیعت، سلامتی و طراوت است. از رنگ آبی که نماد امنیت و برقراری ارتباط است در طراحی لوگو تعدادی از شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، توییتر و تلگرام به کار رفته است. از رنگ صورتی نیز برای طراحی لوگوهایی که مرتبط با خانم‌ها است استفاده می‌شود که نماد حساسیت است. به همین ترتیب با درنظر گرفتن تأثیرات رنگ‌ها و تناسب آن با پیام لوگو، آن‌ها را طراحی کنید.

مقیاس‌پذیر و قابل تطبیق بودن لوگو

لوگویی که طراحی می‌کنید ممکن است در سطوح متنوع مورد استفاده قرار بگیرد. بنابراین باید به گونه‌ای باشد که وقتی بر روی یک بیلبورد بزرگ قرار می‌گیرد و یا روی یک تمبر کوچک چاپ می‌شود، تناسب خود را از دست ندهد و جزئیات رو به خوبی نشان دهد. یکی از راه‌های افزایش مقیاس‌پذیری لوگو، خودداری از پرداختن به جزئیات است که می‌تواند فونت، خطوط و یا دیگر علائم جزئی باشد. برای تطبیق‌پذیر شدن لوگو روی زمینه سفید و سیاه، آن را هم به صورت سیاه و هم سفید طراحی کنید تا در صورت لزوم قابل استفاده باشد.

مقیاس‌پذیر و قابل تطبیق بودن لوگو

تسلط روی نرم‌افزار

نرم‌افزار‌های مختلفی برای طراحی لوگو وجود دارد که نیاز‌های شما را برای ایجاد یک طرح مناسب و خلاقانه برطرف می‌کند. از جمله این نرم‌افزار‌ها عبارتند از:

Adobe Illustrator

Adobe Photoshop

Corel Draw

Affinity Designer

Adobe InDesign

کورل دراو و ایلاستریتور زمینه‌های انعطاف‌پذیری و مقایسه‌پذیری را برای لوگو ایجاد می‌کنند و ایندیزاین بیشتر برای لوگوهایی به کار می‌رود که در آن از جلوه‌های تایپوگرافی و متن استفاده می‌شود. شناخت و مسلط بودن روی قابلیت این نرم‌افزار‌ها یکی از نکاتی است که در طراحی لوگو اهمیت دارد.

ارائه چندین طرح برای یک لوگو

وقتی می‌خواهید یک لوگو طراحی کنید ترکیب رنگ‌های مختلف، فاصله‌گذاری‌ها و فونت‌های متنوع را امتحان کنید و با ارائه چند طرح به مشتری به او کمک کنید بهترین گزینه را انتخاب کند و یا حتی عوامل مختلف در لوگوهای مختلفی که ارائه کرده‌اید را بپسندد تا بتوانید با ادغام آن‌ها طرح نهایی مورد رضایت مشتری را ایجاد کنید.

شناخت مشتری و خدمات آن

پیش از اینکه شروع به طراحی لوگو کنید لازم است ابتدا اطلاعاتی در مورد مشتری کسب کنید. شرکت یا سازمان مورد نظر و خدماتی که ارائه می‌دهد را به خوبی بشناسید. می‌توانید با تهیه پرسش‌نامه و سؤال کردن از مشتری و کارکنان شرکت به نتایج مطمئنی برسید. خوب است که پس ایجاد طرح اولیه، آن را به مشتری نشان داده و با روحیات او و آنچه که مد نظر قرار دارد آشنا شوید. نظرات مشتری را به خوبی گوش کنید و سلیقه خود را به او تحمیل نکنید.

  • استخراج جزئیات مرتبط با کمپانی
  • به دست آوردن اطلاعات تاریخچه، آمار و دستاورد‌ها
  • تهیه لیستی از باید‌ها و نباید‌ها
  • مطالعه دلیل ناکارامد بودن لوگو قبلی

 

تقلید ممنوع

این موضوع بسیار اهمیت دارد که لوگو شما اصیل و‌ایده طراحی آن از خودتان باشد. اگر چه داشتن یک طراح الگو و الهام گرفتن از طراحی‌های او به شما کمک می‌کند در مسیر درست‌تری قرار بگیرید و باید‌ها و نباید‌هایی را یاد بگیرید. منابع الهام بخش نباید تبدیل به منبع کپی و تقلید شما شود و فقط می‌توانید از آن‌ها ایده بگیرید یا ایرادات خود را برطرف کنید. تقلید عمدی شما از طرح‌های دیگران هم اصول اخلاقی را زیر سؤال می‌برد و حقوق مشتری و الگو را نادیده می‌گیرد و هم سبک کاری شما را زیر سؤال می‌برد.

ایده‌پردازی روی کاغذ‌

حتماً لازم نیست ساعت‌ها در یک نرم‌افزار بمانید و به صفحه مانیتور کامپیوتر خود خیره شوید تا ایده‌ای به ذهنتان برسد. می‌توانید یک کاغذ و مداد بردارید و در یک مکان آرام قرار بگیرید تا ایده‌های خلاقانه و جدید به ذهنتان خطور کند. پس از کشیدن طرح اولیه آن روی کاغذ می‌توانید آن را در نرم‌افزار طراحی لوگو ایجاد کنید. در نظر داشته باشید که ایجاد طرح‌های مختلف و مقایسه آن‌ها باهم نکته بسیار مهمی است. بنابراین همیشه ایده‌های جدید را مورد امتحان قرار دهید و همه آنچه که در ذهنتان است را روی کاغذ بیاورید.

نماد گرایی و تناسب لوگو

یکی از موضوعات بسیار مهم که در طراحی لوگو باید در نظر داشته باشید بحث نمادگرایی و معرفی هویت برند با کم‌ترین عناصر است. طرح شما باید هماهنگ با آنچه که لوگو در خود دارد باشد. به این معنی که به اهداف، نوع خدمات و زمینه کاری شرکت موردنظر توجه کنید و طبق آن لوگویی طراحی کنید که شامل نماد انتزاعی، طرح نوشتاری، طرح چاپی و… باشد. مثلاً طراحی لوگو مؤسسات بزرگی همچون پیام‌رسان‌های شبکه اجتماعی از نماد‌های انتزاعی که یادآور برقراری ارتباط و رساندن پیام هستند استفاده می‌شود. لوگو و آرم کسب و کار‌های کوچک‌تر معمولاً دارای طرح‌های نوشتاری است تا اسم برند و نام تجاری را به خوبی نشان دهد. به همین ترتیب بر اساس نوع و گستردگی ارگان موردنظر می‌توانید لوگو مناسب را طراحی کنید.

نماد گرایی و تناسب لوگو

مشورت با دیگران

زمانی که لوگو خود را طراحی کردید با نشان دادن آن به اطرافیان(هم افراد معمولی که در طراحی لوگو و کار‌های گرافیکی سررشته ندارند و هم افراد متخصص این زمینه) از آن‌ها بخواهید که در مورد طرحتان نظر بدهند. این‌گونه می‌توانید اثر خود را از نگاه دیگران ببینید و متوجه ایرادات و نقاط قوت خود شوید.

کلام آخر

طراحی لوگو نیازمند داشتن ایده‌های مختلف و استفاده هوشمندانه از عناصر طراحی است. یادگیری حرفه‌ای نرم‌افزار مورد نیاز برای طراحی لوگو اولین قدم برای موفقیت در این کار است. هنگام طراحی، اطلاعات و شناخت خود را نسبت به شرکت یا نهاد موردنظر افزایش دهید و به جنبه‌های زیبایی‌شناسی طرح توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *