طراحی لوگو

یکی از تعریف های رایج برای لوگو یک نشانه‌ی گرافیکی است که می‌تواند به صورت علامت، سمبل، نوشتار و یا ترکیبی از این‌ها طراحی شود.  این نشانه گرافیکی به وسیله شرکت‌های تجاری، تولیدی و صنعتی و هم‌چنین کسب وکارهای کوچک استفاده می‌شود تا از این طریق نوع خدمات اهداف و محصولشان را سریع‌تر به مخاطب معرفی کنند. به واسطه خلاقیت، منحصر به فرد بودن و بصری بودن در ذهن مخاطب حک شده و ماندگاری بیشتری در ذهن مخاطب داشته باشند.

ویژگی های لوگو

سنخیت با کسب و کار و برند

محتوای خلاق

سوژه و ایده ناب

جذابیت و گیرایی بالا

ماندگاری و پایداری

لوگو می‌تواند ترکیبی از حروف، نشانه‌ها و نماد باشد که چهره و مشخصه یک برند است.

طراحی یک لوگوی یونیک  و کارآمد اهمیت بسیار زیادی در محبوبیت یک برند در نظر مخاطبان دارد.

بخشی از کسب و کار، محصول یا هویت بصری شما می‌باشد.

لوگو به عنوان آرم، برند، علامت تجاری و هویت سازمان شما شناخته می‌شود.

در بسیاری از موارد تصویر یک لوگو اولین چیزی است که با شنیدن یک نام به ذهنتان می‌رسد به

عنوان مثال: بنز ، نایک، اپل و غیره

خدمات طراحی لوگو در این روزهایی که رقابت در مشاغل به اوج خود رسیده است، یکی از مهم‌ترین مسائلی است که هر کسب‌وکاری به آن نیاز خواهد داشت. در عصر حاضر، هر کسب‌وکاری به دنبال این است که محصول خود را به بهترین شکل به مردم بشناساند. بعد از اینکه مردم با آن کسب‌وکار آشنا شدند، بیشتر به آن‌ها اعتماد کرده و درنتیجه، به‌راحتی از این شرکت‌ها خرید می‌کنند؛ بنابراین یکی از مهم‌ترین ویژگی هر کسب‌وکار، لوگوی آن است.

صفر تا صد خدمات طراحی لوگو

مهم‌ترین دلیلی که باید از لوگو استفاده کرد، این است که سایر افراد با دیدن آن، به یاد کسب‌وکار شما می‌افتند؛ بنابراین هر لوگو، باید کاملاً منحصربه‌فرد و خاص باشد تا برند شما را از سایر برندها متمایز کند. درواقع، ویژگی دیگر لوگو این است که هنگامی که شما حضور ندارید، لوگوی شما حضور دارد و همه با دیدن آن، به یاد کسب‌وکار شما می‌افتند. به بیانی دیگر، لوگو نمایندة کسب‌وکار شماست.

انواع لوگو

لوگو انواع گوناگونی دارد که هرکدام دارای ویژگی‌های خاصی هستند. نکته مهمی که شما باید به یاد داشته باشید، این است که لوگوی مناسب کسب‌وکار خود را طراحی کنید. در ادامه این مقاله، برخی از انواع لوگو را نام می‌بریم.

لوگوتایپ (لوگو نوشتاری)

یکی از مهم‌ترین مواردی که در خدمات طراحی لوگو ارزان و حرفه ای وجود دارد، لوگوتایپ است که دارای طرفداران زیادی است. این لوگوی خاص و منحصربه‌فرد، به‌صورت نوشتاری طراحی می‌شود که آرم مخصوص کسب‌وکار را به شکل زیبایی می‌نویسند. در این نوع لوگو، می‌توان از فونت‌های متفاوتی استفاده کرد. این فونت‌ها می‌توانند به‌‌صورت کامپیوتری و حتی دست‌نویس هم باشند.

لوگوتایپ (لوگو نوشتاری)

لوگو تصویری (لوگو سمبولیک یا نمادین)

در این نوع لوگو، خبری از متن یا نوشتار نیست. در لوگو تصویری، تصویری ویژه‌ای را مشاهده می‌کنیم که بیانگر کسب‌وکار مخصوص به خود است. همان‌طور که از نام آن مشخص است، این لوگو به‌صورت نمادی برای کسب‌وکار شما به کار می‌رود. علاوه بر این، بهتر است لوگو تصویری حتماً ارتباط نزدیکی به برند شما داشته باشد. مثلاً شرکت اپل (Apple) که مفهوم انگلیسی آن به معنای سیب است، لوگوی خود را هم به شکل یک سیب انتخاب کرده است.

لوگو تصویری (لوگو سمبولیک یا نمادین)

لوگو ترکیبی (ترکیبی از لوگوتایپ و تصویری)

همان‌طور که از نام آن هم مشخص است، این لوگو ترکیبی از لوگوتایپ (لوگو نوشتاری) و لوگو تصویری است. در این نوع لوگو، متن نوشتاری به لوگو تصویری کمک می‌کند که مفهوم آن بهتر منتقل شود. این نوع لوگو هم از طرفداران زیادی برخوردار است.

لوگو مونوگرام

لوگو مونوگرام، یک نوع دیگری از انواع لوگوهاست که بیشتر برای شرکت‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ استفاده می‌شود. در خدمات طراحی لوگو از این نوع، غالباً حرف اول اسم شرکت را می‌آورند. علاوه بر حرف اول، از حروف دیگری هم در این لوگو استفاده می‌کنند. به‌طورکلی لوگو مونوگرام ترکیبی از یک تا سه حرف اسم شرکت است که به‌عنوان یکی از منحصربه‌فردترین لوگوها شناخته می‌شود. لوگوی شرکت‌های hp و LG از این نوع لوگو هستند.

لوگو مونوگرام

دلیل اهمیت طراحی لوگو

همان‌طور که پیش‌ازاین گفتیم، لوگوی هر شرکت یا کسب‌وکاری در واقع نماینده آن شرکت است. یک لوگوی خوب، آن است که مردم با دیدن آن، نام و اطلاعات کسب‌وکار شما را به یاد بیاورند. به همین دلیل هم باید برای طراحی لوگو نهایت دقت را به کار ببریم.

ویژگی‌های یک لوگوی حرفه‌ای

همان‌طور که ذکر شد، یک لوگوی حرفه‌ای باید معرف شما و کسب‌وکار شما باشد. از سوی دیگر، اگر لوگوی مورداستفادة شما نقص یا عیب و ایرادی داشته باشد، این ایراد به کسب‌وکار شما هم وارد می‌شود و مشتریان کمی جذب خواهید کرد. اگر یک لوگوی خوب و حرفه‌ای داشته باشید، روزبه‌روز به تعداد مشتریان شما افزوده خواهد شد. در ادامه مقاله، به بررسی ویژگی‌های مهم یک لوگوی حرفه‌ای می‌پردازیم.

طرح لوگو

معمولاً بسیاری از افراد، لوگوهای ساده را بیشتر می‌پسندند و سادگی آن، باعث می‌شود بهتر در ذهن مخاطب بماند؛ بنابراین، اگر لوگوی شما بیش از اندازه پیچیده باشد، شاید درک آن برای مخاطب هم دشوار شود. یک لوگوی حرفه‌ای، باید در عین سادگی، مفهوم کلی و مناسبی از کسب‌وکار شما را عرضه کند.

مفهوم لوگو

علاوه بر این، در خدمات طراحی لوگو باید به این نکته توجه داشته باشیم که آن طرح، به‌گونه‌ای باشد که معنا و مفهوم خاصی را به مخاطب انتقال دهد و او را به فکر وادارد. برای مثال، لوگوی شرکت آمازون این ویژگی را دارد. این لوگو، حروف A و Z انگلیسی با یک خط به هم متصل شده‌اند. این حروف و خط بین آن‌ها، نشان می‌دهد که در شرکت آمازون، همه محصولات از A (که اولین حروف الفباست) تا Z (که آخرین حرف الفباست) وجود دارد. به بیانی دیگر، در این شرکت، همه محصولات از سیر تا پیاز وجود دارد.

رنگ لوگو

نکته مهم دیگری که برای طراحی لوگو باید به آن توجه کرد، این است که رنگ مناسبی برای لوگو انتخاب کنیم. رنگ، تأثیر بسزایی در محبوبیت لوگو دارد. بهتر است رنگ مورداستفاده در لوگو به‌صورت تک‌رنگ باشد تا تأثیر بیشتری بگذارد. اگر هم قصد دارید از دو رنگ استفاده کنید، سعی کنید این رنگ‌ها با هم تعامل داشته باشند. به‌علاوه، در همه جای شرکت خود از رنگی که در لوگو استفاده کرده‌اید را بکار ببرید. برای مثال، اگر در لوگوی شما رنگ قرمز وجود دارد، در همه‌جا از همین رنگ استفاده کنید تا در ذهن مخاطب ماندگار شود.

مدت اعتبار لوگو

شاید برای خیلی از افراد این سؤال پیش بیاید که آیا لوگو تاریخ انقضا دارد و بعد از مدتی بی‌اعتبار می‌شود؟ خیر، به‌هیچ‌عنوان این‌گونه نیست. اگر خدمات طراحی لوگو کاملاً حرفه‌ای انجام شده باشد، بعد از سالیان سال هم می‌توان از آن استفاده کرد. ما شرکت‌های بسیاری را مشاهده می‌کنیم که بعد از گذشت سال‌های طولانی، همچنان از همان لوگوی قدیمی خود استفاده می‌کند. مثل شرکت‌های معروفی مثل بی‌ام‌ دبلیو یا بنز که هیچ تغییری در لوگوی خود ایجاد نکرده‌اند.

اگر یک لوگو برای مدت طولانی تغییر نکرده باشد، باعث می‌شود که در ذهن افراد کاملاً ثبت شود و همچنین، مردم به آن برند اعتماد خواهند کرد. از سوی دیگر، می‌توان در صورت نیاز شرکت، لوگو را تغییر داد. ما بسیاری از شرکت‌ها را می‌شناسیم که بعد از مدتی لوگوی خود را تغییر داده‌اند. مثل اینستاگرام که با حفظ طرح اولیه، لوگوی خود را کمی تغییر داد. دلیل این تغییر این است که این شرکت‌ها قصد دارند خود را مطابق روز، آپدیت کنند.

مدت اعتبار لوگو

سایر نکات طراحی لوگو

  • در انتخاب لوگو، خود را محدود نکرده و کمی انعطاف‌پذیر باشید.
  • سعی کنید لوگویی را انتخاب کنید که با برند و کسب‌وکار شما در ارتباط است.
  • برای طراحی لوگو، هرگز از شرکت‌ها و برندهای دیگر کپی نکنید.
  • علاوه بر لوگو، به کیفیت خدمات و محصولات خود هم توجه داشته باشید.
  • از پرداخت هزینه‌های چندمیلیون‌دلاری برای طراحی لوگو بپرهیزید.
  • برای داشتن یک لوگوی مناسب و درخور، عجله نکرده و وقت بگذارید.

سخن نهایی

خدمات طراحی لوگو از مهم‌ترین مسائل برای پیشرفت در کسب‌وکار است. اما همان‌طور که پیش‌ازاین ذکر کردیم، شما علاوه بر اینکه لوگوی مناسبی برای خود انتخاب می‌کنید، باید محصولات باکیفیتی هم ارائه دهید تا مشتریان از اعتماد به شما پشیمان نشوند. در این صورت، آن‌ها برند شما را به سایر افراد هم معرفی کرده و درنتیجه، مشتری‌های بیشتری جذب خواهید کرد. پس استفاده از یک برند خوب و مناسب برای کسب‌وکار خود را فراموش نکنید.

طراحی لوگو را می‌توان براساس استفاده از عناصری مانند نوشتار، شکل و غیره به سه گروه کلی تقسیم نمود:

  • استفاده از تصویر(آیکون، سمبل، پیکتوگرام)
  • استفاده از نوشتار: لوگوتایپ، وردمارک ، استفاده از نام شرکت و ارائه آن خارج از فونت‌های مرسوم مثل: لوگوی دیسنی و یا توییتر/مونوگرام،طراحی با یک حرف یا حروف اختصاری برند تایپ بیس: طراحی با نام شرکت یا برند که شکلی گرافیکی را بسازد
  • ترکیب نوشتار و تصویر(لوگوی ترکیبی)

فرم ثبت درخواست

[gravityform id=”1″ title=”false” description=”true”]