چطور به یک گرافیست خوب تبدیل شویم؟

چطور به یک گرافیست خوب تبدیل شویم؟

طراحی گرافیکی آمیزه‌ای از خلاقیت و درک عناصر بصری همچون رنگ، فضا، خط، متن، سایز، شکل و تصویر است. یک گرافیست باید بتواند مهارت‌های خود را در این زمینه افزایش دهد و در کنار تحصیلات آکادمیکی این رشته، قدرت زیبایی‌شناسی و تحلیل‌گری خود را نیز افزایش داده و مهارت‌های ارتباطی خود را قوی کند. در این مقاله راه‌هایی را معرفی می‌کنیم که به شما کمک می‌کند تبدیل به یک گرافیست خوب شوید و علاوه بر خلق بهترین و خلاقانه‌ترین طرح‌ها، بتوانید درآمد خوبی از حرفه و هنرتان کسب کنید.

همیشه در حال یادگیری باشید

یکی از نکاتی که همیشه باید آن را مد نظر قرار دهید این است که راه‌های جدید را امتحان کنید و برای ارائه طرح‌های خوب، از دنیای اطرافتان الهام بگیرید. همیشه در حال یادداشت‌برداری باشید و ایده‌ها و روش‌های طراحان بزرگ گرافیک را مطالعه کنید. بها دادن به عقاید اطرافیان یک راه بسیار مؤثر است که می‌تواند یکی از نشانه‌های تعلیم‌پذیر بودن و رشد فکری در شما باشد. هیچگاه دست از یادگرفتن و امتحان روش‌های جدید برندارید و برای تبدیل شدن به یک گرافیست خوب، غرور و تکبر را کنار بگذارید و با فروتنی، دنیا را مدرسه خود قرار دهید.

نقد پذیرباشید

وقتی شما یک طرح گرافیکی خلق می‌کنید ممکن است آن را از نظر خود بی‌عیب و نقص بدانید و حتی در برابر انتقاد‌هایی که به طرحتان مطرح می‌شود مقاومت کنید. البته این امر طبیعی است و ما به شما حق می‌دهیم اما لازم است ابتدا خونسردی خود را حفظ کرده و سپس بدانید که برای رشد و پیشرفت در گرافیک باید همیشه نقدپذیر باشید و نظرات و پیشنهاداتی که از سوی همکاران، مشتری‌ها و دیگر افرادی که در کار‌های گرافیکی سررشته دارند را بپذیرید. برای استفاده درست از نقد‌ها، آثار خود را از نگاه دیگران ببینید و ایرادات خود را برطرف کنید. فراموش نکنید که هر شخصی می‌تواند برای شما معلمی باشد و با گرفتن ایراد‌های به جا از اثر شما نقش مؤثری در پیشرفت کاری و هنری‌تان داشته باشد. حتی می‌توانید خودتان از دیگران بخواهید که طرح شما را بررسی کنند و ایرادات و نقاط قوت کارتان را به شما بگویند. برای نقدپذیر شدن کافی است به این فکر کنید که بزرگترین هنرمندان هم آثاری دارند که نقد‌های بسیاری به آن‌ها مطرح شده است و هیچ هنرمندی از این قاعده مستثنی نیست.

مدام الهام بگیرید

می‌خواهید یک گرافیست خوب شوید؟ از منابع الهام بگیرید! این مؤثرترین توصیه ما به شماست. خوشبختانه در دنیای امروز افراد با یک جستجو کوتاه در اینترنت می‌توانند ده‌ها سایت و وبلاگ مشاهده کنند تا ایده‌های خود را از آن‌ها بگیرند. شما هم می‌توانید سایت‌هایی را در اینترنت جستجو کنید که پر از طرح‌های الهام بخش جدید و خلاقانه هستند و کمک می‌کنند طرح‌های بهتری داشته باشید. همیشه به روز باشید و طراحی‌های نو و حرفه‌ای گرافیک را در اثر خود منعکس کنید. دنیا پر است از گرافیست‌های بااستعدادی که آثارشان می‌تواند الهام بخش باشد و زندگی هنری و کاری شما را تحت تأثیر قرار دهد.

با دیدن بهترین طرح‌های گرافیکی جهان که، هم به روز هستند و هم شیوه‌های حرفه‌ای و متفاوت در خلق آن‌ها استفاده شده است، به سمتی خواهید رفت که روزی خود الهام بخش دیگران شوید. ممکن است فکر کنید داشتن سبکی خاص و مشخص در گرافیک برای شما بهتر باشد تا این که مدام از طرح‌های دیگران ایده بگیرید. اما لازم است بدانید که صاحب سبک بودن با الهام گرفتن از دیگر آثار مغایرتی ندارد. ایده گرفتن از آثار گرافیست‌های بزرگ، هم می‌تواند جرقه‌ای در ذهن شما ایجاد کند که همیشه خلاق باشید و آثار متنوعی در سبک خود داشته باشید و هم نگاه شما را وسعت می‌دهد تا با به روزترین و حرفه‌ای‌ترین طرح‌ها آشنا شوید و از آن‌ها بهره بگیرید. بنابراین همیشه الهام گرفتن از منابع و آثار مختلف را در کار خود قرار دهید.

برای تبدیل شدن به یک گرافیست خوب خود را تحت فشار قرار دهید

شما به عنوان یک گرافیست باید ترفند‌های جدید را یاد بگیرید و کشف کنید. قرار نیست تنها با شرکت کردن در دوره‌های گرافیکی یا یادگیری آن در مدرسه و دانشگاه و نکاتی که فرامی‌گیرید یک گرافیست حرفه‌ای شوید. بلکه باید از محدودیت‌ها فراتر بروید و خودتان روش‌های جدیدی را ابداع کنید و حتی صاحب سبک شوید. برای همین است که می‌گوییم باید خود را تحت فشار قرار دهید و با کشف شیوه‌های متنوع طراحی فراتر از آنچه که آموخته‌اید و آنچه که اطرافیانتان به کار می‌برند، یک گرافیست موفق شوید.

برای تبدیل شدن به یک گرافیست خوب خود را تحت فشار قرار دهید

مثل آفتاب پرست رفتار کنید!

شاید خواندن این تیتر برای شما شما سؤال ایجاد کند که رفتار کردن مثل یک آفتاب پرست چه ارتباطی با گرافیست خوب شدن دارد. در واقع می‌خواهیم به شما بگوییم که لازم است در کار خود منعطف باشید و متناسب با آنچه که توجه بصری مشتری را جلب می‌کند طراحی کنید. سبک کاری شما بسیار اهمیت دارد و داشتن استعداد سبکی می‌تواند شما را به سمت گرایش‌ها و عادت‌های خاصی در طراحی سوق بدهد. اما برای اینکه این عادات را مهار کنید و سبک شخصی شما مانع پیشرفت کاری‌تان نشود انعطاف‌پذیری خود را افزایش دهید و بیندیشید که چه چیزی برای مشتری بهتر است و چه انتظاری دارد. حتی ممکن است گاهی آنچه که مشتری مد نظر دارد متفاوت از استایل شخصی شما در طراحی باشد. بنابراین خود را با سلیقه آن‌ها وفق دهید. همیشه به عناصر زیبایی‌شناسی توجه کنید و هوشمندانه نظر‌ها را جلب کنید.

طراحی گروهی را در کار خود قرار قرار دهید

در هر کاری همفکری و همکاری با دیگران بسیار مهم است و می‌تواند به پیشرفت شما کمک کند. در کار طراحی گرافیک نیز این موضوع اهمیت دارد و شیوه‌ای مناسب برای رسیدن به موفقیت به حساب می‌آید. به طوری که بسیاری از طراحانی که در کار خود موفق هستند خصوصیات ایده‌آل برای همکاری با دیگران و بودن در تیم را دارند. بودن در گروه و طراحی‌های گروهی به شما کمک می‌کند کار راحت‌تر پیش برود و نتایج بهتری داشته باشد البته شرط همکاری مناسب با گروه این است که انعطاف‌پذیری خود را افزایش دهید و بتوانید با افراد حرفه‌ای تیم مشارکت و هم فکر داشته باشید.

به مسائل اخلاقی توجه کنید

یکی از توصیه‌هایی که برای تبدیل شدن به یک گرافیست خوب به شما می‌کنیم این است که با رعایت مسائل اخلاقی طراحی کنید. برای مثال هیچگاه دست به سرقت آثار دیگران نزنید و مدعی خلق آن اثر توسط خود نشوید. این کار نه تنها شایسته نیست و به شما کمک نمی‌کند طراح خوبی باشید بلکه سبک کاری شما را زیر سؤال می‌برد و مانع پیشرفت و رشدتان در این زمینه می‌شود.

بدون سفارش هم کار کنید

خلاقیت یک گرافیست خوب هیچگاه متوقف نمی‌شود و هر زمانی ممکن است ایده‌هایی در ذهن طراحان خطور کند. بنابراین خود را محدود به سفارش‌های مشتری نکنید و زمان‌هایی را به طراحی آزاد اختصاص دهید. این کار تأثیر بسیار زیادی در پیشرفت شما دارد. هر چقدر بیشتر طراحی کنید بهتر می‌شوید. بنابراین کنار پروژه‌های مختلف گرافیکی که قبول می‌کنید، آزادانه طراحی کنید و سعی کنید این تبدیل به یک عادت برای شما شود. بسیاری از گرافیست‌های موفق بزرگترین آثارشان را به همین شکل خلق کرده‌اند.

دیگر نکاتی که به شما کمک می‌کند گرافیست موفقی باشید

دیگر نکاتی که به شما کمک می‌کند گرافیست موفقی باشید:

 • مهارت‌های ارتباطی بالا
 • تفکرات سازنده و خلاق
 • استفاده از نرم‌افزار متناسب با نیاز خود
 • مدیریت زمان
 • چیدمان حروف و تایپوگرافی
 • طراحی تبلیغاتی
 • رنگ‌شناسی
 • زیبایی‌شناسی
 • دقت
 • تحلیل‌گری
 • تفکر سیستمی

 

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم راه‌هایی را برای تبدیل شدن به یک گرافیست خوب به شما بگوییم تا دید وسیع‌تری در این زمینه داشته باشید. همان قدر که داشتن سبک شخصی اهمیت دارد، الهام گرفتن از طرح‌های مختلف و تطبیق دادن خود با نگاه مشتری و همکاران تیم نیز مهم است. یک گرافیست خوب همیشه باید در حال یادگیری باشد. خود را محدود نبیند و خلاقانه طراحی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *