مهم‌ترین نکات در طراحی کارت ویزیت

طراحی و چاپ کارت ویزیت

کارت ویزیت هر برند اولین و مهم‌ترین معرف آن برند است که به دیگران در یک نگاه کلیت یک مجموعه را نشان می‌دهد. به همین خاطر در بحث برندسازی و تبلیغات، طراحی آن از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند در معرفی و بازاریابی شرکت‌ها و فروشگاه‌ها نقشی بسیار کلیدی ایفا کند. به جهت همین اهمیت بالا ما در این مقاله قصد داریم تا مهم‌ترین نکات در طراحی کارت ویزیت را به شما آموزش دهیم پس اگر به دنبال طراحی یک کارت ویزیت مناسب و تأثیرگذار هستید این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

از برند مربوطه شناخت کافی داشته باشید

اولین و مهم‌ترین نکته در طراحی یک کارت ویزیت این است که برند یا مجموعه‌ای که سفارش طراحی کارت ویزیت را داده‌اند به خوبی بشناسید؛ این نکته در خدمات طراحی گرافیک نیز صدق می‌کند. اینکه چه نوع سازمان یا فروشگاهی هستند، چه خدماتی ارائه می‌کنند، داستان برندشان چیست و چه جامعه ‌ای مخاطب هدف آنهاست. با دانستن پاسخ این سؤالات اولیه خواهید فهمید که در طراحی کارت ویزیت خود باید چه مفهومی را به مخاطب خود القا کنید و مجموعه خود را چگونه به آنها معرفی کنید. همه اینها به شما کمک می‌کنند تا کارت ویزیت بهتر و خلاقانه‌تری را طراحی کنید.

مهم‌ترین نکات در طراحی کارت ویزیت

راه‌های ارتباطی را مشخص کنید

یکی از ابتدایی‌ترین نکات در طراحی کارت ویزیت این است که اطلاعات تماس دارنده کارت بر روی آن درج شده باشد. شما با توجه به نوع فعالیت خود انواع این راه‌های تماس و برقراری ارتباط را انتخاب می‌کنید.

اولین نکته ذکر نام و عنوان بر روی کارت است؛ در ابتدای کار، خود را با برندهای بزرگ که در تبلیغاتشان تنها از لوگو استفاده می‌کنند اشتباه نگیرید برای یک برند تازه ذکر دقیق نام و عنوان بسیار حیاتی است و بر روی جلب اعتماد مخاطب اثر مستقیم دارد چرا که افراد ترجیح می‌دهند تا با اشخاص واقعی ارتباط برقرار کنند و از اعتماد کردن به برندهای ناشناخته دوری می‌کنند.

از دیگر نکات در طراحی کارت ویزیت درج ایمیل بر روی کارت ویزیت است؛ شاید برخی افراد گمان کنند که امروزه با ظهور شبکه‌های اجتماعی مختلف ایمیل کاربرد گذشته را ندارد و داشتن آن یا درج آن بر روی کارت ویزیت چندان ضروری نیست اما لازم به ذکر است که داشتن ایمیل به برند شما وجهه رسمی می‌دهد و آن را معتبرتر می‌سازد.

اما در ادامه از اهمیت سوشال مدیا نباید غافل شد، امروزه با ظهور انواع مختلف شبکه‌های اجتماعی و فراگیر شدن آنها در بین مردم برای هر مجموعه و برندی کاملاً ضروری است که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت کند؛ درج آیدی برند در شبکه‌های اجتماعی مختلف خصوصاً اینستاگرام بر روی کارت ویزیت به بازاریابی آن کمک شایانی می‌کند و موجب افزایش اعتماد به برند و در نتیجه افزایش فروش یا سفارش به مجموعه می‌شود.

اگر که به صورت آنلاین شاپ فعالیت می‌کنید که احتیاجی به درج آدرس و نقشه ندارید اما برای فروشگاه‌ها و شرکت‌هایی که به شکل حضوری فعالیت می‌کنند درج آدرس ضروری است و در کنار آن درج نقشه و لوکیشن دقیق شرکت یا فروشگاه نیز بسیار کمک‌کننده خواهد بود که برای این منظور می‌توانید از نقشه‌های گوگل استفاده کنید.

از شعارهای تبلیغاتی استفاده کنید

در ادامه ذکر مهم‌ترین نکات در طراحی کارت ویزیت به این بحث می‌رسیم که اگر بر روی کارت ویزیت خود تنها به درج اطلاعاتی نظیر اطلاعات برند، نام و آدرس کفایت کنید به احتمال زیاد این کارت هیچ جذابیتی برای مخاطب نخواهد داشت و نام برند نیز خیلی زود فراموش خواهد شد. شاید استفاده از شعارهای تبلیغاتی را در خدمات طراحی گرافیک بیشتر دیده باشیم اما در بحث طراحی کارت ویزیت نیز این موضوع اهمیت بالایی دارد. اگر یک شعار تبلیغاتی مناسب و یا یک جمله حمایتی برای برند خود در نظر بگیرید که از کلیشه نیز به دور باشد، درج آن بر روی کارت ویزیت بسیار به ماندگار شدن نام برند در ذهن و تأثیرگذار بودن کارت ویزیت کمک خواهد کرد. از ویژگی‌های این شعار دوستانه بودن، خاص بودن و ترغیب کننده بودن است. شعاری که بر روی کارت ویزیت درج می‌شود باید بتواند در یک جمله به مخاطب بگوید کار برند شما چیست و چرا باید شما را انتخاب کند؟ در واقع چه چیز شما را از دیگر فعالین حوزه خودتان متمایز می‌کند که مشتری یا مخاطب ترغیب شود تا شما را برای این سفارش یا محصول انتخاب کند. حتی بامزه بودن جمله نیز تأثیر زیادی بر ترغیب مخاطب به انتخاب شما دارد چرا که به افراد اجازه می‌دهد احساس صمیمیت بیشتری با برند شما داشته باشند و افراد به طور ناخودآگاه بر اثر این صمیمیت ایجاد شده به شما اعتماد می‌کنند.

از تصاویر استفاده کنید

یکی از نکات در طراحی کارت ویزیت که کمتر به آن توجه شده استفاده از تصاویر است. بر خلاف تصور خیلی از افراد که استفاده از تصویر بر روی کارت ویزیت را قدیمی می‌دانند، اگر که تصویر به درستی و متناسب با فعالیت برند انتخاب شود می‌تواند تأثیر بسزایی در تأثیرگذاری کارت ویزیت شما داشته باشد. مثلاً مجموعه‌ای را فرض کنید که در حوزه‌ای مربوط به کودکان نظیر اسباب بازی فعالیت می‌کند. این فروشگاه اگر در طراحی کارت ویزیت خود از تصاویر مرتبط و باکیفیت استفاده کند می‌تواند از این طریق تبلیغات بسیار بهتری انجام دهد. در زمینه خدمات طراحی گرافیک نیز استفاده از تصاویر برای تبلیغات بسیار معمول است.

در انتخاب جنس کارت ویزیت دقت کنید

جنس کارت ویزیت

برای همه ما پیش آمده که پس از نگاه کردن به یک کارت ویزیت با کاغذ مرغوب و باکیفیت ناخودآگاه احساس کنیم که با یک مجموعه حرفه‌ای طرف هستیم حتی اگر چیزی از آن برند ندانیم. برعکس این احساس نیز صادق است؛ یعنی افراد با دیدن یک کارت ویزیت نامرغوب از مراجعه و برقراری تماس با شما پشیمان می‌شوند چرا که احساس می‌کنند با یک مجموعه بی‌کیفیت روبرو شده‌اند. از مهم‌ترین نکات در طراحی کارت ویزیت این است که کاغذ کارت نباید ارزان به نظر برسد و یا به راحتی پاره شود چرا که در این صورت مهم‌ترین وظیفه خود را عنوان یک کارت ویزیت که یادآوری شما به مخاطب در وقت نیاز است انجام نداده است. البته این امر نباید باعث شود که شما یکی از اصلی‌ترین نکات در طراحی کارت ویزیت؛ یعنی خلاقیت در طراحی را از دست بدهید؛ برای مثال این روزها استفاده از کاغذ بازیافتی در تولید کارت ویزیت بسیار رایج است و به حفظ وجهه برند نیز کمک بسیاری می‌کند چرا که کاملاً به مخاطب نشان می‌دهد که با یک مجموعه دغدغه‌مند روبرو است که علاوه بر حرفه‌ای بودن در کار، مسئولیت اجتماعی خود را نیز به خوبی شناخته و به آن عمل می‌کند.

در طراحی از رنگ مناسب استفاده کنید

آخرین چیزی که در این مقاله درباره مهم‌ترین نکات در طراحی کارت ویزیت قصد داریم تا به آن اشاره کنیم اهمیت انتخاب رنگ در طراحی کارت ویزیت است. رنگ یک کارت در نگاه اول بیشترین چیزی است که به چشم مخاطب می‌آید و باعث جلب اعتماد مخاطب می‌شود. در این زمینه شما می‌توانید از روان‌شناسی رنگ‌ها استفاده کنید و با توجه به نوع کسب و کار و رنج سنی و جنسیت مخاطب هدف، رنگ مناسب را برای کارت ویزیت انتخاب کنید ضمناً برای استفاده از چند رنگ مختلف بهتر است که به چرخه رنگ‌ها توجه داشته باشید و از رنگ‌های مکمل در طراحی استفاده کنید تا بتوانید طراحی چشم‌نوازتری داشته باشید. در این باره می‌توانید از افرادی که در حوزه خدمات طراحی گرافیک فعالیت می‌کنند به خوبی مشورت بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *