طراحی UI / UX چیست؟

در طراحی های بصری و آماده سازی رابط نهایی که کاربر با آن ها تعامل دارد، دو مفهوم کلیدی UI و UX وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

مفهوم UI: واژه UI مخفف User Interface می باشد که به رابط کاربری اشاره دارد. هر آنچه که کاربر با آن در تعامل باشد را می توان بخشی از رابط کاربری در نظر گرفت. رابط کاربری مشخص می کند که چیدمان المان های صفحه به چه شکلی باشد و چه محتوایی در صفحه ارائه شود و چه رنگ بندی و ویژگی های بصری داشته باشد.

مفهوم UX: واژه UX مخفف User Experience بوده و به تجربه کاربری اشاره دارد. UX تجربه کاربر بعد از استفاده از سرویس یا محصول است. می توانیم به این شکل بگوییم که اثری که بعد از کار با سرویس و محصول ما در ذهن کاربر باقی می ماند، تجربه کاربری یا UX است.

ما چه کار می کنیم؟

پشتیبانی سایت، تمامی امور فنی مرتبط با سایت شامل بهینه سازی، بروزرسانی و رفع مشکلات پیش آمده در سایت را شامل می شود. تیم پشتیبان سایت، می بایست به صورت منظم سایت شما را بررسی کرده و نسبت به تهیه نسخه بکاب اقدام نماید. علاوه بر آن، رفع مشکلات احتمالی سایت و افزایش حداقل امنیت سایت، از وضایف تیم پشتیبان است.

مثال !؟

به عنوان مثال، شما یک فروشگاه اینترنتی را در نظر بگیرید. وقتی که وارد فروشگاه می شوید و محصولی را سفارش می دهید، اینکه محصول با چه قیمت و کیفیتی به دست شما می رسد و اینکه شما آیا از خرید خود ار فروشگاه رضایت دارید یا نه را به طور کلی UX می گوییم.  اما هر بخشی از این فروشگاه، صفحه اصلی سایت، صفحه محصول، بخش سبد خرید و … را که بخشی از سایت است و چگونگی نمایش محتوای مربوط به فروشگاه و محصولات به مشتری را به عهده دارد را UI یا رابط کاربری می گوییم. در واقع می توانیم بگوییم که تمام یک محصول UX بوده و هر بخشی از آن، UI است.

ما چکاری انجام می دهیم؟

ما چه کار می کنیم؟

در بالا، ما با مفاهیم اصلی و کلی UI و UX آشنا شدیم. اما خدمات طراحی UI/UX پی آرینو به چه شکل ارائه می شود؟

خدمات طراحی UI/UX نیازمند تحلیل و بررسی وبسایت یا اپلیکیشن موبایل شماست که بعد از بررسی و تحلیل مخاطبین شما، نسبت به ارائه طرحی کامل و کاربردی اقدام خواهد شد

تحلیل و بررسی

تحلیل و بررسی و نیازسنجی امکانات درخواستی وبسایت یا اپلیکیشن

طراحی تعاملی

بررسی جریان کاربری کاربر بعد از تعامل با وبسایت یا اپلیکیشن

طراحی

آماده سازی رابط کاربری اولیه به منظور نمایش محتوا

کاربرد پذیری

بررسی، بهبود و ارتقای دسترسی به بخش های سرویس از دید کاربر و کاربردی بودن آن ها

دسترس پذیری

بررسی، بهبود و ارتقای دسترسی به بخش های سرویس از دید کاربر و آسان بودن کار با آن

معماری اطلاعات

بررسی و مشخص کردن چیدمان اطلاعات برای قرارگیری در سایت جهت تساهل کار کاربر

آیا برای هر پروژه نیاز به طراحی جداگانه است؟​

با توجه به اینکه ساختار هر پروژه متفاوت بوده و همینطور، استراتژی و سیاست کاری هر مجموعه ای متفاوت است، برای هر پروژه ای، طراحی UX جداگانه ای انجام می شود که اطلاعات اصلی و مرتبط با استراتژی و سیاست کاری، در مرحله تحلیل و بررسی از شما دریافت شده و نزدیک ترین و کاربردی ترین طرح که با سیاست های کاری شما همخوانی داشته باشد، آماده می شود.

با توجه به چرخه و اصول موجود در طراحی UI/UX، این مورد قبل از پیاده سازی وبسایت یا اپلیکیشن انجام می شود. همچنین، فضای کاری مورد استفاده، ابزار ها و نرم افزار های تخصصی موجود در این حوزه مانند Figma، Adobe XD و … می باشد که بین متخصصان این حوزه رایج بوده و همچنین، اعمال اصلاحات و ویرایش ها در سریعترین زمان ممکن انجام می شود.

فرم ثبت درخواست

 

[contact-form-7 id=”4219″ title=”فرم ثبت نام رویداد”]

وبلاگ

آخرین مطالب مرتبط