کاربرد های ربات واتس اپ

کاربردهای ربات واتس اپ

واتس اپ یکی از قدرتمندترین پلتفرم های ارتباطی در سطح جهان است و تعداد کاربران فعال آن به صورت روزانه در حال افزایش است. در این مقاله ربات‌ها یا چت بات‌های واتساپ را معرفی می‌کنیم و کابردهای آن را بررسی می‌کنیم.

ربات واتساپ چیست؟

ربات واتساپ که چت بات واتساپ نیز شناخته می‌شود، برنامه یا نرم‌افزاری است که در بستر واتساپ برای مکالمه‌های بازاریابی و جذب مشتری استفاده می‌شود. چت بات از مجموعه قوانین مشخصی استفاده می‌کند که برای مکالمه با افراد در چت واتساپ طراحی شده است. چت بات‌ها فرصت تجارت الکترونیکی را برای مشاغل فراهم می‌کنند که اخیراً محبوبیت آن‌ها در حال افزایش است.

5 کاربرد اساسی ربات‌های واتساپ

برای کسب و کارهایی که قصد استفاده از ربات‌های واتساپ را دارند 5 کاربرد زیر مد نظر است.

کاربرد اساسی ربات‌های واتساپ

1.    جذب مشتریان بالقوه

سادگی شروع مکالمه با چت بات‌های واتساپ، جذب مشتریان بالقوه را بسیار ساده‌تر می‌کند. کسب و کارها  معمولاً شماره تلفن یا قابلیت کلیک به چت را از طریق تبلیغات آنلاین به اشتراک می‌گذارند که بلافاصله یک پنجره چت جدید باز می‌کند. به محض شروع مکالمه، کسب و کار، نام و شماره تلفن مشتری را دریافت می‌کند و امکان برقراری ارتباط شخصی را فراهم می‌کند که باعث می‌شود افراد ناشناس به مشتریان بالقوه تبدیل شوند.

کسب و کارها می‌توانند با استفاده از Business API، یک پروفایل تایید شده ایجاد کنند که می‌تواند فرایند کسب مشتریان بالقوه را به صورت خودکار انجام دهد. علاوه بر آن، این بستر پیام‌رسانی همچنین به شما امکان می‌دهد که با شخصی سازی ارتباطات، مشتریان جدیدی را پرورش دهید. صرف نظر از حوزه فعالیت کسب و کار شما، ربات واتساپ یک بستر مفید برای کسب اطلاعات دقیق و بهبود تجربه مشتری است.

2.    خدمات مشتریان فوری

در کسب و کارهای مدرن، با وجود بسترها و فناوری‌های ارتباطی متنوع، مشتریان انتظار پاسخ فوری به سؤالاتشان را دارند. ربات واتساپ یک پلتفرمی است که برای رسیدگی به همه نیازهای مشتری طراحی شده، از درخواست های مختلف گرفته تا هر گونه شکایت. ربات‌های واتساپ حتی می‌توانند سفارشات جدید را تهیه کنند، بازپرداخت ها را پردازش کنند و در پیگیری ها و خدمات پس از فروش آن کمک کنند.

در واقعیت خدمات مشتریان عملی بسیار مهم ولی وقت‌گیر است. با اتوماتیک کردن فرایندهای خدمات مشتریان و استفاده از سؤالات متداول، کسب و کارها می‌توانند منابع انسانی خود را روی کارهای پیچیده‌تر متمرکز کنند. در جایی که ربات‌ها نتوانند به صورت مؤثر پاسخگوی مشتریان باشند، می‌توان مشتریان را به سمت اپراتورهای متخصص هدایت کرد.

3.    پرسش‌های مربوط به پرداخت

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های تجارت الکترونیکی تسهیل پرداخت‌های آنلاین است. فرایند پرداخت باید ایمن و آسان باشد، در غیر این صورت، مشتریان به سرعت اعتماد خود را نسبت به کسب و کار شما از دست می‌دهند. چت بات واتساپ می‌تواند حساب‌ها را به هم پیوند دهد و به شما امکان انتقال آسان پول و پردازش سریع‌تر پرداخت را می‌دهد.

4.    کسب وفاداری مشتریان

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که در بازاریابی مؤثر باید در نظر گرفت، تدوین برنامه‌هایی برای ایجاد وفاداری در مشتریان است. برنامه‌های وفاداری مشتریان می‌توانند در حفظ مشتریان و خریدهای مکرر آنان نقش مهمی ایفا کنند. با این حال، اجرای برنامه‌های وفاداری می‌تواند کار دشواری باشد زیرا مشتریان باید در مورد امتیازات به دست آمده، پیشنهادات ویژه با مزایای بیشتر و راه های بازخرید این امتیازها به‌روز شوند. برای اجرای این برنامه‌ها، ایمیل یک گزینه‌ی کلاسیک است اما ایمیل ها اغلب نادیده گرفته می‌شوند یا به ندرت بررسی می‌شوند. با استفاده از ربات چت واتساپ، برنامه‌های وفاداری کاملاً خودکار عمل می‌کنند و موجودی امتیازهای مشتریان و پیشنهادات ویژه را برای آن‌ها ارسال می‌کنند.

5.    هشدارها و اعلان‌ها

اعلان‌های کوتاه و واضح به مشتریان یک ابزار مهم در تجارت مدرن است، اما همانطور که قبلاً گفته شد، ایمیل‌ها اغلب بررسی نمی‌شوند پس معمولا گزینه مناسبی برای ارسال اعلان‌ها نیستند. همچنین پیام‌هایی که محدودیت زمانی دارند باید فوراً به دست مشتریان برسند. یک ربات چت واتساپ بهترین راه برای ارسال هشدارهای فوری به مشتریان مانند یادآوری قرارها، پیشنهادات تخفیف‌دار یا اعلان‌های رویدادهای خاص است.

فواید استفاده از ربات‌های واتساپ

فواید استفاده از ربات‌های واتساپ

تا اینجا کاربردهای اصلی ربات‌های واتساپ را بررسی کردیم. در ادامه فواید این ربات‌ها برای افراد مشغول در موقعیت‌های شغلی تجاری و همچنین مشتریان را بیان می‌کنیم.

1.    برای مشتریان

 • با استفاده از چت بات ها ، مشتریان نه تنها می توانند مکالمات خود را با مشاغل و کسب و کارها آغاز کنند ، بلکه می توانند پاسخ درخواست های خود را فوراً دریافت کنند.
 • دریافت پاسخ فوری به این معنی است که آنها می توانند با مشاغل مکالمه دو طرفه داشته باشند.
 • دریافت پشتیبانی شبانه روزی به معنای نرخ رضایت بیشتر مشتری است.

2.    برای صاحبان کسب و کار

 • این پلتفرم برای همه در دسترس است، خواه مشاغل کوچک، مشاغل خانگی یا شرکت های بزرگ.
 • ربات‌های چت واتساپ تجربه مشتری بهتری را ارائه می‌دهند که به حفظ و تعامل با مشتری کمک می‌کند.
 • ضمن افزایش روابط با مشتری، آگاهی از برند و وفاداری به نام تجاری را افزایش می‌دهد.
 • کسب و کار شما را از طریق چندین کانال در دسترس قرار می‌دهد.
 • ارتباط مشتریان با کسب و کارها را از طریق یک رسانه تعاملی و بصری تسهیل می کند.
 • امکان ارسال اخبار و اعلان‌های تبلیغاتی به مشتریان

3.    برای بازاریابان

 • ربات‌های واتساپ می‌توانند بخش عمده‌ای از کارهای تکراری بازاریابان را انجام دهند و وقت آن‌ها را برای کارهای راهبُردی‌‌تر آزاد کنند.
 • ربات‌های واتساپ به ایجاد کانال‌های ارتباطی مؤثر با مشتریان کمک می‌کنند.
 • به تیم بازاریابی اجازه می‌دهد تا مشتریان را در قیف بازاریابی هدایت کند.
 • چت‌های شخصی سازی شده به ربات‌های چت اجازه می‌دهد تا تخفیف‌های جذابی را برای کاربران وفادار یا مشتریان بالقوه ارائه دهند.
 • گزینه‌های مختلف قالب بندی و گنجاندن پیام‌های چندرسانه‌ای به تیم بازاریابی اجازه می‌دهد تا مهارت‌های خود را خلاقانه‌تر به کار گیرند.

4.    برای تیم فروش

پس از آن که تیم بازاریابی مشتریان بالقوه را پیدا کرد، تیم فروش می‌تواند از مزایای چت بات واتساپ بهره‌مند شود.

 • مشتریان را به سمت پایین قیف فروش هدایت می‌کند.
 • چت بات‌ها می‌توانند به مشتریان در تصمیم گیری‌های مربوط به فروش کمک کنند. از مکان‌یابی محصولات گرفته تا درگاه های پرداخت. چت بات‌ها می‌توانند بخش عمده‌ای از مکالمه را انجام دهند.
 • به‌روزرسانی و اشتراک گذاری سفارشات مشتری و سایر اعلان‌های مربوطه.
 • با پیشنهاد دادن محصولات مرتبط و مناسب (همراه با تصاویر و پیوندهای خرید) به کسب و کار شما اجازه می‌دهد تا فروش خود را افزایش دهد.

جمع بندی

امروزه کسب و کارها اهمیت ارتباط با مشتریان را درک کرده‌اند. یکی از بزرگترین مزایای چت بات‌های WhatsApp Business و WhatsApp Business این است که می‌تواند به ایجاد یک رابطه پایدار و بلند مدت با مشتریان شما بدون نیاز به جستجو در کانال های مختلف کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *